Haberler

Hill’s MAY/LİDAM İşbirliği

Hill’s, arama kurtarma derneği May/LİDAM ile Şubat ayı itibariyle önemli bir işbirliğine imza attı. Bir arama-kurtarma derneği olan MAY/LİDAM’ın 7 adet dernek gönüllüsüne beslenme eğitimi veren Hill’s, evcil hayvan beslenmesi hususunda önemli bilgileri dernek gönüllüleri ile paylaştı. Önümüzdeki süreçte de hayat kurtaran uzman köpekleri beslemekten mutluluk duyacak olan Hill’s, May/LİDAM derneği ile çalışmalarına sosyal sorumluluk projesi kapsamında devam edecektir.

May/LİDAM Derneği, 1999 yılında Mimar ve Acil Durum Yönetimi Uzmanı Ahmet Turhan Altıner tarafından kurulmuş ve o günden beri gerek yurt içinde (HSBC ve İngiliz Konsolosluklarının bombalanması, 2009-2010 İstanbul sel baskınları; yıkılan bina aramaları, 100'den fazla münferit kayıp operasyonu ve Van Depremi) gerekse de yurt dışında (Pakistan Depremi, Sri Lanka Tsunami Felaketi, Fas Depremi) enkaz, yangın, sel ve tsunami kurtarma çalışmalarına destek veren, köpekli arama kurtarma ekibine de sahip bir sivil toplum kuruluşudur.

Derneğin temel amacı; afetlere karşı güvenli mahalleler oluşturmak, mahallelerde afet yönetim döngüsünü oluşturarak gönüllü ekiplerin kurulmasını sağlamak, oluşturulan bu gönüllülerle olası acil durum ve afetlere karşı toplumsal güç birliğini oluşturabilmektir. Pek çok doğal afet ve bireysel kaybolmalarda aktif olarak yer alan dernek aynı zamanda uzman arama-kurtarma köpekleri yetiştirmek üzere 2003 yılından bu yana bünyesinde uzman eğiticilerle bazı profesyonel eğitimler de vermektedir. MAY/LİDAM' ın 3 köpeği Uluslararası ve Ulusal görev yeterlilik sertifikalarına sahip olup , 5 Öğrenci köpeği bu sertifikaları alabilmek için eğitimlerine devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İstanbul Jandarma Alay Komutanlığı gibi bir çok kurum ve kuruluşla iş birliği içerisinde eğitim, tatbikat ve operasyonel çalışmalarında bulunan MAY/LİDAM, aynı zamanda merkezi Avusturya'da bulunan IRO'nun (Uluslararası Arama Köpekleri Federasyonu) 2006'dan beri oy hakkı bulunan üyesidir.

« Geri